Svetovni dan duševnega zdravja

Danes, 10. oktobra, kot vsako leto obeležujemo svetovni dan duševnega zdravja, katerega tematika in vodilo je: ”Čas je, da damo prednost duševnem zdravju na delovnem mestu”.
Izbor tematike kaže na globalno zavedanje o pomenu in aktualnosti področja duševnega zdravja pri delu.

Pri youngCaritas si v okviru projekta Migaj, zdravo uživaj!, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje prizadevamo, da ohranjamo celostno zdravje – tudi duševno. Pregovor “zdrav duh v zdravem telesu” nam je vodilo pri nagovarjanju mladih, da duševne težave ne smejo biti tabu in da je pomembno skrbeti tudi za naše dobro psihično počutje, ki je za zdravo življenje še kako pomembno.

Kaj pa sploh je duševno zdravje?

Svetovna zdravstvena organizacija je duševno zdravje opredelila kot »stanje dobrega počutja, v katerem posameznik razvija svoje sposobnosti, se spoprijema s stresom v vsakdanjem življenju, učinkovito in plodno dela ter prispeva v svojo skupnost.«

Kako vemo KAKO smo?

Ko gre za telesno zdravje hitro opazimo, da nekaj ni v redu in vemo kje iskati pomoč. Kaj pa pri duševnem zdravju? Večkrat se nam zgodi, da znakov sploh ne opazimo.

Zdrav duh v zdravem telesu

Če meniš, da trpi tvoje duševno zdravje, nikar ne odlašaj! Veliko lahko narediš že sam, toda naj te ne bo strah ali sram poiskati pomoči.

Zapomni si: Duševno zdravje je bistveno in neločljivo povezano z našim celovitim zdravjem, saj le-to pomeni dinamično ravnovesje telesnih in duševnih prvin, ki so osnova za dobro, zadovoljno in uspešno delovanje na različnih področjih.
(vir: MIRA, Nacionalni program za duševno zdravje)

Več idej, kako ohranjati dobro duševno zdravje pa najdeš na: https://www.zadusevnozdravje.si/pomagam-sebi/nasveti-za-boljse-pocutje/