Nagradni natečaj »Migracije.Povezanost.Razvoj.«

Slovenska karitas vabi vse dijakinje in dijake srednjih šol, da s svojim razmišljanjem prispevate k premagovanju stereotipov o migracijah. To lahko storite individualno ali v okviru medijskih, novinarskih krožkov oziroma pri pouku slovenščine.

Caritas Internationalis

Migracije so pomembno zaznamovale človeško zgodovino in še danes je tako. V zadnjih letih smo priča povečanemu številu mednarodnih migracij in beguncev. Glavni razlogi so konflikti in vojne, podnebne spremembe ter naraščajoča lakota in skrajna revščina. Krize po svetu se poglabljajo, kar sili ljudi v iskanje poti, da si rešijo življenje in ustvarijo boljše pogoje za bivanje in dostojnejše življenje. Vsak človek si zasluži varen prostor, ki mu lahko reče dom. Tudi mnogi Slovenci zapuščajo svojo domovino v želji po boljšem zaslužku in življenju.

Namen natečaja je spodbuditi poglobljen pogled na migracije, povečati ozaveščenost o pozitivnih učinkih migracij in njihovi povezavi z globalnim razvojem. Ponuditi vam želimo priložnost, da z avtorskim prispevkom pripomorete k širšemu razumevanju te kompleksne tematike v slovenski družbi in h grajenju vključujoče družbe.

Rok za oddajo člankov je 1. marec 2021.

Nagrade: trije članki z najvišjimi ocenami bodo prejeli praktične nagrade, zmagovalni članki bodo objavljeni v enem izmed sledečih časopisov:

1. Delo

2. Nedeljski dnevnik

3. Primorske novice.

Vsi sodelujoči bodo prejeli 16G USB ključek in EKO vrečko.

Kako lahko sodelujete?

Z avtorskim člankom (tudi v obliki intervjuja), ki vključuje vsebine, povezane

• z migracijami in globalnim razvojem ter prispeva k pozitivnemu pogledu na migracije;
  • z vzroki za prisilne in prostovoljne migracije (konflikti, podnebne spremembe, revščina, iskanje boljših priložnosti idr.);
  • s prispevki migrantov k ekonomskemu razvoju v naših družbah (h gospodarskemu razvoju z delom v industriji, s plačevanjem davkov ipd.);
  • s prispevki migrantov na drugih področjih (šport, gastronomija idr.);
  • s prispevki migrantov k razvoju izvornih držav (pošiljanje denarnih nakazil svojim sorodnikom v domovino, da le ti lažje preživijo itd.);
  • izseljevanjem iz Slovenije (izseljevanje mladih, ki iščejo boljše pogoje in službe v tujini);

ter spodbuja k bolj odprti družbi in sprejemanju ljudi iz različnih kultur in družb.

Caritas Internacionalis

Obseg5.000 do 7.000 zankov s presledki. Priložite lahko do 3 fotografije (ni obvezno).

V članek dopišiteime in priimek, starost in srednjo šolo. Priložite tudi soglasje starša ali skrbnika.

Rok: 1. marec 2021.

Oddaja: po elektronski pošti na naslov [email protected], zadeva Nagradni natečaj »Migracije.Povezanost.Razvoj.«

V elektronsko sporočilo zapišete tudi naslov, na katerega vam lahko pošljemo USB ključek in eko vrečko. Vaše podatke bomo uporabili le v ta namen.

Strokovna komisija, v kateri bodo tudi novinarji časopisov, bo ocenila vse izdelke glede na ustreznost, kakovost in kreativnost ter izbrala tri najboljše članke, ki bodo objavljeni v marcu 2021 v enem izmed časopisov Delo, Nedeljski dnevnik, Primorske novice.

Dodatna gradivaPublikacija »Naš skupni dom« (raziskava o zgodovinskem in sedanjem stanju povezanosti migracij in razvoja v Sloveniji) in publikacija »Common home« (raziskava o povezanosti migracij in razvoja na EU ravni), FB Skupni dom www.facebook.com/skupnidom/ (dostopnih več zgodb migrantov in beguncev, ki živijo v Sloveniji in drugje po Evropi in ostale informacije povezane s to temo).

Dodatne informacije[email protected], telefon 069 928 187.

Soglasje starsa ali skrbnika (klik)

This image has an empty alt attribute; its file name is m1-1.png

MIND – Migracije.Povezanost.Razvoj. je triletni projekt, ki ga sofinancirata Evropska unija in Ministrstvo za zunanje zadeve RS, preko katerega si 12 partnerskih organizacij Karitas iz 11 evropskih držav prizadeva za povečanje ozaveščenosti javnosti o povezanosti migracij z globalnim razvojem (vzroki za migracije), spodbuja k sprejemanju ljudi iz drugih kultur in okolij, ozavešča o pomenu aktivne vloge migrantov pri soustvarjanju razvoja v gostujočih in izvornih državah ter spodbuja k uresničevanju Ciljev trajnostnega razvoja. Mnenja izražena v besedilu ne predstavljajo uradnega stališča EU in vlade RS. Več o projektu na www.karitas.si/mednarodna-pomoc/migracije-in-razvoj/.